טיפול בדיכאון 9 – לקראת סיום הטיפול

ההתקדמות שלכם

הדבר הראשון שיש לעשות בפגישת ההכנה לקראת סיום הטיפול הוא להעריך מהי מידת הצלחת הטיפול. כמו במפגש הקודם עם המטפל הפסיכולוגי שלכם, המטפל יעזור לכם להתמודד עם אי אילו מכשולים שייתכן והופיעו בזמן זה.

כמו כן, אתם והמטפל או המטפלת תחליטו האם יהיה יעיל וכדאי להמשיך את הטיפול מעבר ל10 פגישות. אם ביטוח הבריאות או היכולת הכלכלית האישית שלכם מאפשרים לכם לעשות זאת, ייתכן ויהיה מתאים להמשיך את הטיפול עד ל15 או 20 מפגשים. סיבה אחת שיכולה לגרום לכם לרצות להמשיך בטיפול היא שאתם עדיין חווים רמה מסוימת של דיכאון. סיבה אחרת יכולה בעיות אישיות ובין-אישיות אשר מפריעות לכם להמשיך ולהתקדם.

אם הביטוח שברשותכם או יכולתכם הכלכלית לא מאפשרים לכם להמשיך להישאר בטיפול מעבר ל10 הפגישות, המטפל יעזור לכם לתכנן כיצד להמשיך מכאן בכוחות עצמכם. במקרים רבים המטפל הפסיכולוגי יקבע לפגוש אתכם פעם נוספת, חודש או חודשיים לאחר סיום המפגש העשירי, כדי לבדוק את התקדמותכם הכללית. כמו כן תוכלו להתקשר אל המטפל במידה ואתם נתקלים בבעיות ומכשולים, או חווים נסיגה במצבכם הנפשי. על המטפל\ת מוטלת האחריות לסייע לכם עד שתשיגו את המטרה שלכם, בין אם זה לשלוט במחשבות וברגשות שלכם או פשוט להתמודד בצורה טובה יותר עם הדיכאון שלכם.

 

חשיבת-יתר והחלפתה ברגשות חיוביים

אתם ודאי זוכרים שהמטפל הפסיכולוגי שלכם דיבר על חשיבת-יתר או חשיבה מוגזמת. הכוונה היא לדיאלוג הפנימי הבלתי פוסק אשר מסיח את דעתכם ומפריע לכם לחוות את רגשותיכם, ולהבחין מה הן אמונותיכם. חשוב שתבינו כי הדרך הטובה ביותר לשנות את האמונות הבעייתיות היא להפסיק את אותו דיבור עצמי בלתי פוסק בו הן מתאפיינות.

ברגע שהלופ המחשבתי הבלתי נגמר מתחיל אתם מתמקדים פנימה, בעצמכם, ואינכם רואים עוד את העובדות באופן אובייקטיבי. חשיבת היתר מטעה אתכם ומובילה אתכם לראות את הדברים דרך זווית הראייה הצרה של האמונה, מה שמפריע לכם לראות את המציאות כפי שהיא באמת. עליכם לחתור להשקיט את מחשבותיכם ולא להאיץ אותן באמצעות הדיאלוג הפנימי.

במקום לסייע לכם להבין את המתרחש, חשיבת-יתר למעשה הופכת אתכם יותר פגיעים. כאשר אתם נתפסים ברשתו של הדיאלוג הפנימי בעיות יכולות להשתלב יחדיו, וזאת משום שאתם מרוכזים לחלוטין בעולם המחשבות הפנימי במקום לשים לב לטבען של ההתרחשויות במציאות. הסחת הדעת שבחשיבה המוגזמת מעלה את הסבירות שתנתחו אירועים שונים באופן שלילי, וניתוח מציאות לקוי זה מייצר הוכחות וראיות פגומות אשר מחזקות את האמונות הלקויות והבעייתיות שלכם.

 

הכוחות הנפשיים שלכם משמשים אתכם בהתאם למה שאתם בוחרים להתמקד בו. יכולת עיבוד המידע של מוחנו אינה אינסופית, היא מוגבלת ולכן תצטרכו לבחור האם להשתמש בה לשם חשיבת-יתר או כדי לפעול במציאות ולבצע את משימותיכם.

 

מספר דברים שכדאי לזכור

הנה כמה נקודות עיקריות לגבי חשיבת-יתר שכדאי לזכור. כשאתם מוצאים את עצמכם נכנסים לסחרור של חשיבת-יתר מוגזמת אתם יכולים להסתכל ברשימה הבאה, ולהיעזר בה כדי לצאת מהמצב הבעייתי:

  • כאשר חשיבת היתר מתחילה תשומת הלב שלכם עוברת להתמקד בעולמכם הפנימי, ואתם מפסיקים לראות את העובדות בצורה אובייקטיבית.
  • בעת חשיבת-יתר אתם רואים את המציאות דרך זווית הראייה של מערכת האמונות שלכם, מה שגורם לכם לפספס הרבה מהעובדות הקיימות.
  • חשיבת-יתר יכולה להפוך ללופ מחשבתי חוזר ונשנה שאינו פוסק. עליכם לחתור להרגעה והאטה של זרם המחשבות, ולא להגביר את מהירותן באמצעות דיאלוג פנימי מואץ..
  • ייתכן ואתם מאמינים שהחשיבה מועילה לכם אך למעשה חשיבת-יתר גורמת לכם להיות פגיעים יותר. הבעיות שלכם עלולות להשתלב יחדיו ולהפוך מורכבות יותר, בגלל שאתם נלכדים בדיאלוג הפנימי עם עצמכם במקום לשים לב למה שמתרחש במציאות. הסחת דעת זו מעלה את הסיכוי שתפרשו את האירועים המתרחשים בצורה שגויה, מה שייתן בידכם עובדות שגויות נוספות שיחזקו את האמונות הלקויות שלכם.
  • כוחותיכם ומאמציכם ישמשו אתכם בהתאם למטרות בהן תחליטו למקד את תשומת ליבכם. לכן, במידה ותתמקדו שוב ושוב בבעיות ובאירועים שליליים אתם תשקיעו את מאמציכם בחשיבת-יתר, מה שישאיר לכם פחות כוחות נפשיים פנויים לביצוע פעולות הכרחיות ומועילות באמת.
  • כאשר תבינו את חוסר התועלת שבדיבור העצמי וחשיבת היתר, אתם תתחילו לשחרר ולהיפטר מהרגלים אלו כאשר תזהו שאתם נוקטים בהם.