מה לא להגיד לאדם שסובל מחרדה

פחד הוא הרגשה טבעית וגם מועילה בחיינו. כבני אדם פיתחנו את היכולת להרגיש פחד וחרדה כי תחושות אלו הועילו לנו לשרוד ולהתפתח במהלך האבולוציה. בימים קדומים לדוגמא, כאשר חיית טרף ניצבה מול אדם ועמדה לתקוף אותו, האדם היה נתקף חרדה והגוף שלו היה עובר למצב של “התמודדות או בריחה” על מנת שיוכל לצאת מכלל סכנה. אם האינסטינקט שלנו היה להישאר רגועים בעת סכנה כנראה שהמין האנושי לא היה שורד ומגיע עד לאן שהגיע. תחושה של פחד מניעה אותנו לפעולה, נותנת לנו מוטיבציה להשלים משימות חשובות, ומסמנת לנו שעלינו לתת תשומת לב לעניין זה או אחר בחיינו. מצד שני, כמובן שכאשר הפחד או החרדה מפריעים לתפקוד שלנו בתחומי חיים שונים – אז כבר ייתכן בהחלט שמדובר בהפרעת חרדה.

את הפרעת החרדה נוהגים לבחון בעזרת 3 גורמים: רמת הפחד, תדירות הפחד, וכן אבחנה בין פחד מותאם לנסיבות לבין פחד חריג שאינו מותאם. בד”כ מטפל מנוסה שמבין בהפרעות חרדה מסוגל להבין את מה שעובר על האדם הסובל ממנה, אבל בקרב האוכלוסייה הכללית המצב אינו כך לצערנו. במקרים רבים אנשים בעלי הפרעת חרדה מרגישים שהסובבים אותם לא מבינים אותם. מצד שני, מכרים וקרובים של אנשים הסובלים מחרדה מתקשים לדעת מה עליהם להגיד לאדם הסובל. דבר זה יכול לגרום לקצר בתקשורת ואף לפגוע שלא בכוונה ברגשותיו של האדם שמולנו. כדי לעזור לכם להימנע ממצב זה הכנתי בשבילכם רשימה של כמה משפטים אותם עדיף שלא לומר לאדם הסובל מהפרעת חרדה:

1. “אני יודע\ת איך אתה מרגיש” משפט זה יכול לעזור לאדם שמולכם רק במידה ויש לכם ניסיון אישי בהתמודדות עם הפרעת חרדות. כדאי להבין, הפרעה מסוג זה יכולה לפגוע מהותית בחייו של אדם ולהוות עבורו מאבק יום-יומי. גם אם יצא לנו לעיתים להרגיש חשש (למשל לפני מבחן חשוב), זה לא אומר שאנחנו יכולים להבין מה עובר על אדם אשר סובל מהפרעת חרדה של ממש. יחד אם זאת, למרות שקשה לנו להבין את החוויה שעוברת על האדם עדיין אפשר לתמוך בו ולעזור לו ותמיכה זו משמעותית ביותר. אפשר לקרוא וללמוד על הפרעות חרדה כדי להבין יותר את מצבו, וגם לומר לו שאנחנו לא יודעים איך זה מרגיש לסבול מהפרעת חרדה, אבל אנחנו כאן בשבילו, תומכים בו ומוכנים לעזור לו במה שיצטרך.

2. ” אין מה לדאוג, את\ה עושה עניין מכלום”. זה לא הוגן להחליט בשביל אדם אחר אם הבעיה שלו היא עניין גדול או קטן. ברור שאם היא או הוא לחוצים מהעניין סימן שהדבר חשוב עבורם. זו טעות לחשוב שחרדה היא משהו שאדם יכול לבחור להרגיש או לא להרגיש. חלק מהאנשים הסובלים מהפרעת חרדה הרי ודאי יודעים שהפחד שיקרה להם דבר נוראי אינו הגיוני והוא רק בדמיון שלהם – אבל זה לא עוצר את הפרעת החרדה בקלות, וקשה לאדם להפסיק להאמין למחשבות החרדתיות הצצות אצלם שוב ושוב. הסופרת קייטי מוריסון שסובלת מחרדה כותבת: “העניין הזה הוא אחד מהדברים המתסכלים ביותר עבור אדם הסובל מהפרעת חרדה. הוא יכול להיות מודע לכך שאין סיבה רציונלית להרגשת החרדה שלו, אך בו זמנית אין לו את היכולת להפסיק את התחושה הזאת. על כן, כשאנחנו מדברים עם אדם בעל הפרעת חרדה על בעייתו, נרצה לא להביע דעות על החרדה שלו ועל הסיבות הגורמות לה, ובמקום זה נתרכז בלהקשיב לאדם תוך הפגנת אמפתיות וחמלה כלפי רגשותיו.

3.  “אתה פשוט צריך להירגע” להגיד למישהו שסובל מחרדה ש”פשוט יירגע” זה כמו לבקש מאדם שסובל מאלרגיה להפסיק להתעטש. הפרעות ובעיות נפשיות הן לא דבר שבוחרים בו. אף אחד לא יבחר מרצונו לחוש רמות משתקות של חרדה, ואם האדם מולנו יכול היה לשלוט בחרדה שלו הוא כבר היה עושה זאת. לכן, לומר לאדם במצב כזה שהוא “פשוט צריך להירגע” בעצם אומר לו שאנחנו לא מכירים במאבק הפנימי שלו ושאנחנו חושבים שאולי בעצם הוא בוחר להמשיך לסבול מהפרעת החרדה. זה רעיון רע. במקום זה, יהיה הרבה יותר מועיל וחיובי לשאול את האדם החרדתי – “מה אני יכול\ה לעשות עבורך?” ועדיף לשאול זאת כשהאדם רגוע, לא לחכות עם השאלה עד לשלב בו הוא כבר נמצא במצב של חרדה אינטנסיבית.

4. “אולי אתה צודק ומה שאתה מפחד ממנו באמת יקרה”    לא רעיון טוב לתת למי שסובל מחרדה עוד סיבות לפחד. לדוגמא, אם יש לי חבר בעל פחד גבהים, אני לא אספר לו סיפור מהחדשות על איש שטיפס על הר גבוה ונפל מצוק. אולי זה נשמע דבר ברור מאליו אבל כבר יצא לי לראות שיחות כאלו מתרחשות. במקום להצדיק את הפחדים נגיד לאדם שהרגשות שלו מוצדקים. מה ההבדל? לקבל את הרגשות של זה שמולנו אינו אומר שאנחנו מסכימים עם המחשבות והרעיונות שלו. עוד דוגמא – יש הבדל גדול בין להגיד לאדם: “נכון, אם תלך למסיבה האנשים שם בטח ישפטו אותך” – לבין להגיד: “נשמע שהמחשבה על ללכת למסיבה מלחיצה אותך ואתה דואג שהאנשים במסיבה ישפטו אותך. אני מבין שממש קשה ומדכדך עבורך לחשוב על הסיטואציה הזאת”.

על ידי הימנעות מאמירות שיפוטיות ובאמצעות גילוי חמלה כלפי הקרובים לנו שסובלים מחרדה ניתן להפחית את הבושה שהם חשים עקב הסטיגמות הנפוצות בכל הקשור בבעיות נפשיות. מחקרים מראים שהבושה והפחד מתגובת הסביבה הם חלק מהבעיה, וזאת כי הם עלולים לגרום לאדם לפחד ולהימנע מללכת לטיפול. ודבר זה באמת קורה לצערנו. בדיוק בגלל זה חשוב מאוד ואפילו קריטי שנתמוך רגשית באדם הסובל מבעיית החרדה. כמו שהבלוגרית הת’ר ריין כתבה בנושא: “לחיות עם הפרעת חרדה מרגיש כמו לנסות לטפס החוצה מתוך בור עמוק ומלא בוץ טובעני, יום אחר יום, כאשר בידייך שקי חול כבדים. לאדם עם הפרעת חרדה, כל הפעולות קשות יותר – אפילו לקום מהמיטה בבוקר נחשב להישג עבורו, ומטלות היום-יום הכי פשוטות הופכות לאתגר. אף אחד לא רוצה להרגיש ככה ואף אחד לא מתנהג ככה כדי להקשות על הסובבים אותו – זו בעיה נפשית שפשוט קורה לחלק מסוים מהאנשים, מה שגם יוצר מצב לא פשוט עבור הקרובים אליהם. אך לא צריך להתייאש – הדברים יכולים להשתנות לטובה. זה לוקח זמן ומאמץ, אבל עם הטיפול המתאים הסובלים מהפרעות חרדה יכולים להגיע למקום אחר וטוב יותר בחייהם.”

this-is-one-of-the-most-frustrating-things