גם גברים סובלים מדיכאון

כיצד גבר יכול להסביר למשפחה שלו שהוא סובל מדיכאון?

הנה דוגמא לשאלה בנושא: “בשנה האחרונה נעשיתי יותר ויותר מדוכא. תכננתי ללכת לטיפול פסיכולוגי ואני מנסה לחשוב איך להסביר לאשתי,ילדיי וחבריי על מה שעובר עליי. כולם יודעים מה קורה איתי באופן כללי, אבל לפעמים הם מתעניינים בצורה יותר ספציפית ומביעים דאגה, ואז אני מרגיש אי-נוחות ואני לא יודע בדיוק איך להגיב. האם להיפתח אליהם בנוגע לבעיות שלי? או להיסגר בפניהם ולהגיד שזה נושא עליו אני לא מדבר מחוץ לטיפול?”

זוהי שאלה נפוצה. אני בדרך כלל אומר שאם המשפחה והחברים שלכם הם אנשים תומכים כדאי לכם לשקול לספר להם על הבעיה. אם כמו שכתוב בשאלה למעלה הקרובים אליכם מביעים דאגה ומתעניינים בשלומכם, כנראה שהם רוצה לעזור ולתמוך בכם – וזו כבר התחלה טובה. אם הם כבר שמו לב שמשהו בעייתי עובר עליכם, זה יכול להועיל אם תסבירו להם ותעזרו להם להבין במה מדובר. בזמן שאתם לומדים איך להתמודד עם הדיכאון אתם גם יכולים ללמד אחרים על הבעיה – כך שני הצדדים מקבלים את המידע החיוני והמשפחה והחברים יוכלו להבין כיצד לתמוך במאמץ שלכם להשתקם. אמנם הם לא יכולים לעשות את המאמץ הזה במקומכם, אבל הם יכולים להיות שם עבורכם, לתמוך ולעזור במהלך הטיפול וכך להשתתף בתהליך הטיפול שאתם עוברים.

כמובן שלא בכל המקרים המשפחה והחברים מהווים סביבה תומכת, ובמקרה זה כדאי דווקא להיזהר לפני שאנו ממהרים לחלוק איתם מידע אישי על הטיפול. בדרך כלל להיפתח בפני הקרובים אלינו הוא רעיון טוב, אך אם הם משתמשים במה שסיפרתם להם נגדכם ושופטים אתכם באופן שלילי ומזיק הפתיחות איתם בנושא דווקא יכולה להרע את המצב. אתם ודאי לא רוצים לדחות החלטות משפחתיות חשובות או לחמוק מאחריות כשזה נוגע לעניינים משפחתיים, ואתם לא רוצים להרגיל אחרים לראות אתכם כחולים או חלשים. אחרי הכל, הרי לא תמשיכו להיות מדוכאים לנצח. היו רגישים לעובדה שהקרובים אליכם עלולים להרגיש לחוצים בעצמם מהצורך להתמודד עם הבעיה שלכם, אבל אל תרגישו אשמה על כך. הכירו בכך שלדיכאון שלכם יש השפעה על אחרים, אך סביר להניח שלרוב הם יגיבו לדבר בצורה תומכת ולא בכעס.

אם לסכם, מטפל מיומן יכול לעשות את תהליך ההשתקמות מדיכאון למהיר יותר, וגם לחלוק אתכם את המעמסה הכרוכה בתהליך הטיפול וההחלמה, כך שחלק מהעומס והלחץ על הקרובים אליכם ירד משמעותית והיחסים ביניכם יוכלו להשתפר. כולנו לעתים מרגישים צורך להוציא את הכאב והכעס, וזה טוב כשיש מטפל  אצלו אפשר לפרוק רגשות אלו ללא חשש. באופן זה תוכלו להימנע מלפרוק רגשות אלו על הקרובים אליכם – מה שעלול לפגוע באופן מהותי בקשרים החשובים שלכם עם המשפחה והחברים שלכם. המטפל יכול לעזור לטפל בבעיות שכאלו וגם למנוע אותן. תוכלו להגיע לפגישה יחד עם המשפחה ולדבר על הבעיות בסביבה בטוחה, תוך כדי שהמטפל נמצא שם בשבילכם על מנת לשלוט בשיחה ולכוון אותה למקום הרצוי והמועיל. על מנת לשפר את מצבכם כדאי לטפל ישירות בדיכאון.

פנו לטיפול בהקדם האפשרי.