איך למצוא מטפל

* המאמר אינו מבוסס על חויה אישית אלא על הרצאות שפורסמו בספרות מקצועית

 

בפעם הראשונה בה הגעתי לטיפול ההורים שלי בחרו עבורי פסיכותרפיסטית בקלות-דעת, כאילו היה מדובר במוסכניק. הייתי בתיכון וסבלתי ממה שמוגדר כ “בעיות עם סמכות” – בקיצור, נער פרוע שעושה הרבה בעיות בבית הספר.

בהמלצת בית הספר נשלחתי אחר כבוד לפסיכולוגית. חשבו שהיא תהיה טובה בשבילי בגלל הניסיון הרב שלה בתחום.אפילו שהייתי רק בן 16 היה לי ברור שיש משהו מפוקפק בהמלצה המוזרה הזאת,
הנה כמה דוגמאות להתנהגות המוזרה של ה”מטפלת” הזאת:

 • היא הייתה מתעסקת בזמן הטיפול בכל מיני דברים אחרים. אוקי, אז אולי לא עניין אותה לשמוע נער פרוע מדבר במשך שעה, אבל זה מה ששילמו לה לעשות! לא שילמו לה כדי שתקרא מסמכים שלה או כל מיני מאמרים בזמן שהיא אמורה להקשיב לי. ולא, אני לא ממציא את זה.
 •  היא הייתה שותה ואוכלת בקול רם תוך כדי שהיא דיברה איתי.

יש עוד דוגמאות וסיפורים מוזרים אבל אחסוך אותם מכם. בכל אופן, חשבתי שבתור שירות לכל מי שמחפש מטפל פסיכולוגי אחלוק אתכם/ן כמה מחשבות וטיפים. כל מי שיצא לו לחפש מטפל יודע שזה הרבה פחות פשוט מלמצוא מוסכניק, ולכן אנסה לעזור לכם לבחור בטיפול הטוב עבורכם.

1. התייעצות התחלתית וקבלת הפניות מחברים ומשפחה
הרעיון הראשון והכי פשוט הוא להתייעץ עם חברים ועם משפחה. האם יש למישהו מהם מטפל\ת? ואם כן האם הם טובים? נשאל עליהם. ייתכן והם ויוכלו לתת לכם הפניה למטפל אחר שהם מכירים. לא בכל פעם מוצאים כך מטפל טוב, אבל זו דרך אחת מתוך כמה שיכולות לעזור, וכדאי שיהיו לכם כמה אופציות. מה שבטוח, לא נרצה לקחת למטפל אם החבר שלנו בעצמו לא היה מרוצה ממנו.

2.
 אפשר להתקשר למוסדות מקצועיים. ככה מצאתי לפני 20 שנה מטפל עבור קרוב משפחה שהיה זקוק לעזרה. שלי, דיברתי עם מרכזי בריאות נפש שנמצאו קרוב לאיפה שגרתי. הקירבה הפיסית חשובה אבל היא לא הדבר הכי קריטי. יותר חשוב שמי שאתם הולכים אליו יתאים לכם ולמען זה שווה לנסוע קצת יותר רחוק. לפעמים הנסיע לטיפול וממנו נותנת זמן לחשוב על מה שקרה בפגישה ולעכל את הדברים.

3. מציאת מטפל באמצעות האינטרנט

אני אישית לא מצאתי מטפל באינטרנט, אבל חיפוש בגוגל מחזיר רשימות של מטפלים עם מידע עליהם ומספר טלפון. במקרים רבים למטפל יש אתר משל עצמו שם אפשר להתרשם מהניסיון שלו ולראות אם הוא רציני. האם נראה שהוא רק מחפש להשיג לקוחות כדי להרוויח כסף או שיש לו פילוסופיה ודרך טיפול מפורטת ומושקעת? באתר כזה יש גם בדרך כלל תמונה של המטפל\ת ממנה אפשר להתרשם. זה נשמע מעט שטחי – מה כבר אפשר ללמוד מתמונה? אבל אני ממליץ להקשיב לתחושה הפנימית שלכם בעניין. הרי בעת הטיפול אנחנו יושבים הרבה זמן מול המטפל ואנחנו רוצים שיהיה לנו נוח בחברתו. הוא לא צריך להיות יפה כמו דוגמן, הוא רק צריך להשרות עלינו אווירה של נוחות ללא תחושות של דאגה או חשש.

4.  מה עדיף לי? מטפל או מטפלת?
לרוב האנשים שמחפשים עזרה נפשית יש באופן טבעי העדפה בנושא זה. לדעתי אין העדפה “נכונה” או “לא נכונה” בעניין זה, אבל לדעת מה מתאים לנו מועיל בבחירת המטפל\ת. יהיה גם רעיון טוב לציין את ההעדפה שלנו בפני המטפל\ת עצמה בזמן הפגישה איתם.

 • תאוריות ושיטות פסיכולוגיות שונות
  ישנן הרבה שיטות טיפול, הן מורכבות ולא אוכל לפרט על כולן במאמר אחד. אבל אני כן יכול לסכם בשבילכם את מהותה העיקרית של כל שיטה כדי שתוכלו לבדוק למה אתם מתחברים יותר:- אם אתם מעוניינים לשנות את המחשבות ודרך החשיבה שלכם כדי להשיג שינוי בחיים, ואתם לא מאמינים גדולים בתאוריות של תת מודע, אולי מטפל קוגניטיבי-התנהגותי מתאים לכם.- אם אתם דווקא כן מייחסים חשיבות לתת מודע ואיך הוא משפיע על ההתנהגות שלכם בצורות שונות, כנראה שאתם מעדיפים את דרך הטיפול של המטפל הדינמי.

  – אם אתם רוצים לעזור לא רק לעצמכם אלא גם לבני משפחתכם, או מעוניינים לפתור בעיה משפחתית, ניתן לפנות למטפל משפחתי.

  עדיין לא בטוחים איזו שיטת טיפול תתאים לכם? אם כבר יש לכם שם של מטפל, כדאי להתקשר ולשאול אותו – באיזו שיטה אתה מטפל? על פי איזו תאוריה? וכמובן לבקש שיסביר איך זה מתבטא בפגישות עצמן. שווה להתקשר לכמה וכמה מטפלים עד שמוצאים שיטה טיפולית שמרגישים איתה חיבור.

  6. שיחת הטלפון הראשונה
  אם יש לכם מספר של מטפל שאתם רוצים להתקשר אליו פשוט תתקשרו. כן, אני יודע שזה לא באמת כ”כ קל לביצוע. אני זוכר איך בצעירותי היו לי מספרי טלפון של כמה וכמה מטפלים ולקח לי שבועות עד שהעזתי להרים טלפון אליהם. אגב, אני חושב שזה רעיון טוב לחשוב על כמה שאלות שתרצו לשאול את המטפל כבר בשיחת הטלפון הראשונה. הנה כמה שאלות מועילות שיכולות לעזור לכם:

 • כדאי לברר מה המומחיות של המטפל. האם הוא או היא מומחים לסוג בעיות ספציפי? אני נהיה קצת חשדן לגבי אלו שלא מציינים שיטה ספציפית או אומרים שהם מבינים בהכל. הרי לא יכול להיות שהמטפל מומחה בכל השיטות או מבין את כל סוגי הבעיות.בדרך כלל המטפל יבקש שתסבירו לו בטלפון על הבעיה שלכם. גם אם הוא לא מבקש, כדאי להסביר לו קצת ולראות איך הוא מגיב. אם הוא אומר שהוא מבין בנושא אפשר להוסיף ולשאול – האם הוא כבר טיפל בעבר באנשים עם הבעיה הזאת?
 • מה הרקע המקצועי שלו? איפה הוא למד? השאלה הזו לאו דווקא באה לברר אם המטפל למד במוסד נחשב. אני שואל את זה פשוט כדי להיות בטוח שאני מדבר עם אדם מקצועי ואמין שלמד במוסד מוכר. אפשר גם להתעניין ולשאול מה היה טבע הלימודים. כמה שנים המטפל למד? לדוגמא, אם הוא עשה קורס של יום אחד בנושא מסוים הרי לא יכול להיות שהוא נהיה במומחה בנושא הזה ואז עדיף לעבור הלאה ולמצוא מישהו עם יותר ניסיון. בעניין זה, כדאי גם לוודא שלמטפל אכן יש תעודה המעידה על לימודיו. ישנם כאלו שאין להם תעודת פסיכולוג או עובד-סוציאלי והם עדיין עובדים בתחום. כן אני יודע, זה מטריד אבל זו האמת, ואני אישית לא יכול לסמוך על בן אדם שעובד באופן בלתי חוקי.
 • האם המטפל בעצמו עובר טיפול פסיכולוגי או אי פעם עבר? זו שאלה קריטית לדעתי. אני לא סומך על מטפל שלא עובר או עבר טיפול בעצמו. זה כמו שהסנדלר ילך יחף…למטפל “לא מטופל” יכולות להיות בעיות עם גבולות, העברה-נגדית לא מנוהלת ונקודות-עיוורון שיכולות לגרום לנזק בטיפול….וסליחה על השפה המקצועית.. J
 • לפני הפגישה כדאי כמובן לברר כמה הטיפול עולה. אם אתם רוצים להגיע לפגישה אבל המחיר יקר לכם, כדאי לשתף את זה עם המטפל. אם הוא לא מסכים להוריד את המחיר, אני הייתי מבקש ממנו הפניה למטפל אחר. אולי הוא מכיר מישהו בעל מומחיות דומה לשלו שלוקח פחות? אפשר לשאול… תזכרו שמחיר זול לא בהכרח מעיד על טיפול טוב פחות
 • אם אתם מחפשים טיפול במחיר נמוך ולא מוצאים, אפשרות נוספת היא לקבל טיפול פסיכולוגי ממתמחים ומתלמדים שעובדים במוסדות אקדמיים. יש לאופציה זו גם יתרון – אתם מקבלים תמיכה משני אנשי מקצוע, המטפל המתמחה והאחראי עליו. במוסדות הלימוד ניתן בדרך כלל למצוא מטפלים מתלמדים שיקבלו אתכם במחיר נמוך.
 • לסיום, זכרו להקשיב לתחושת הבטן שלכם

שיחת הטלפון הראשונה אל מטפל יכולה להיות מלחיצה. זה טבעי וככה גם אני הרגשתי בזמנו. נדיר שכבר בשיחה הראשונה תרגישו ש”זה זה”. בדרך כלל השיחה הזאת מרגישה קצת מביכה. העיקר שתקשיבו לרגשות ולתחושות בזמן השיחה ולאחר קביעת הפגישה. תחושות אלו יכולות להתבטא גם באופן עקיף למשל בחלומות, ומידע זה יכול להיות רלוונטי לסוגי טיפול מסוימים – למשל בשיטת הפסיכולוגיה הדינמית.

במהלך הפגישה עצמה שימו לב לאיך אתם מרגישים בנוכחות המטפל – גם לפרטים הקטנים. שאלו את עצמכם – האם הרגשתי שהוא מקשיב לי? האם הוא אמפתי כלפיי? זה בסדר אם אחרי הפגישה הראשונית אתם עוד לא בטוחים אם להמשיך עם אותו המטפל. יכול לקחת זמן להחליט אם הוא מתאים לכם או לא. אם התלבטתם והגעתם למסקנה שהוא לא טוב עבורכם, אתם יכולים להפסיק ואינכם מחויבים להמשיך ללכת אליו. עדיף פשוט להסביר זאת למטפל\ת ולהגיד שאתם מעדיפים למצוא מישהו אחר. ייתכן והמטפל יפנה אתכם למישהו כזה בעצמו, וההסבר שלכם יעזור לו לחשוב מי יהיה מתאים עבורכם. לפעמים הרצון להפסיק את הטיפול נובע מבעיות וחששות הנמצאים מתחת לפני השטח, ושווה להעלות את אלו בפני המטפל וביחד לנסות להבין את המשמעות שלהם.

כדאי לזכור לשים לב לסימני אזהרה בכל מה שקשור לבעיות אתיות, כמו למשל חוסר הצבת גבולות בין הנוכחים בחדר, וגם לדברים קטנים יותר המפריעים או מציקים לכם אצל המטפל\ת כמו אלו שהזכרתי מקודם. אם אכן צצים סימנים המפריעים לכם, יכול להיות שזה הזמן לעבור למטפל אחר.

בהצלחה….