זה ישמע לכם מוזר, אבל אני גם פרפקציוניסט וגם דחיין. אולי אלה נשמעים כמו שני דברים סותרים אבל לעיתים שניהם נובעים מאותה סיבה: לחץ. כמובן שהרצון לדחות דברים לאחר כך יכול לנבוע גם מסיבות אחרות כמו עייפות, דיכאון או הסחות דעת למיניהן. אבל כאן אכתוב על איך הלחץ שמשימות מביאות איתן יכול לגרום לנו לדחיינות. לדוגמא, כשאני ניגש לכתוב את המאמר שאתם קוראים כרגע, אני עלול למצוא את עצמי בלחץ. אני אוהב לכתוב ומחשיב את הכתיבה כתרפיה, ואני תמיד שמח לשמוע כשקוראים אומרים לי שמה שאני כותב עוזר להם. אבל עדיין, כשאני ניגש לשבת מול המחשב, אלה המחשבות שעוברות לי בראש:
“אוף, למה אני לא מצליח לחשוב מה לכתוב?”

“מה אם מה שאני כותב לא יעניין אף אחד?”

“מה אם הקוראים יחשבו שאני לא מבין מספיק בנושא?”

“מה אם אנשים יחשבו שהרעיונות שלי שגויים או שהכתיבה שלי גרועה?”

“מה אם אני אעשה בטעות מלא שגיאות כתיב בלי לשים לב, ואנשים יחשבו שאני אידיוט ובגלל זה לא ירצו להיעזר בשירותי כמטפל?” (וכו’ וכו’..אתם יכולים לדמיין בעצמכם עוד שאלות שכאלה).

לשמחתי אני מסוגל להתמודד עם מחשבות מלחיצות אלו באמצעות כלים אותם למדתי. אני מבין את בעיית הדחיינות ויודע כמה חשוב לפתור אותה – ולכן ניסחתי עבורכם מס’ דרכים שיעזרו לכם להילחם בדחיינות ולהתמודד עם המחשבות המלחיצות:

נהלו יומן או לוח זמנים כדי להיות מסודרים ומאורגנים

לפעמים משימה או מטלה נראית לנו גדולה ומפחידה, ואז היא יכולה לגרום לנו ללחץ וחרדה. במקום לחשוב בהיגיון אילו פעילויות עלינו לבצע הצד הרגשי שלנו משתלט, ואז נראה לנו שהמצב בלתי אפשרי. הפיתרון כאן הוא לחלק את המשימה הגדולה למשימות קטנות יותר. כאשר אנחנו פועלים בדרך זו, סיום המשימה כבר לא נראה רחוק כ”כ או בלתי אפשרי. אתם ודאי חושבים – “אבל יש לי המון משימות כאלה! וזה מסבך אותי!” זה אכן מלחיץ, אבל אם ניקח כל משימה שכזאת ונפרק אותה לצעדים קטנים יותר, תהיה לנו בסופו של דבר רשימה של דברים שעשינו לעשות. אחרי שרשמנו הכל אפשר להרגיש פחות לחוצים. עכשיו אין צורך לזכור הכל כי הכל כתוב, מסודר ומונח לפנינו לשימוש בכל זמן שנצטרך.

נהיה חיוביים עם עצמנו

כאשר אנחנו נלחצים אנחנו מספרים לעצמנו דברים שליליים, והמחשבות השליליות שנוצרות עלולות להשפיע לרעה על ההצלחה שלנו במשימות השונות. הרי אם אנחנו לא מאמינים שאנחנו מסוגלים, ועוד יורדים על עצמנו וכועסים על עצמנו, איך נוכל לבצע דברים בהצלחה? תחשבו איך הייתם מעודדים את ילד להצליח להתמודד עם אתגרים – האם הייתם נוזפים בו ואומרים לו שהוא ייכשל? דמיינו איך דבר כזה ישפיע עליו ועל סיכוייו להצליח. במובן מסוים, אפילו כשאנו מבוגרים עדיין נמצא בתוכנו אותו ילד שהיינו פעם, בעל חששות ופחדים לא הגיוניים. עלינו לדבר אל הילד הזה בצורה נעימה, להיות טובים אליו ולעודד אותו – כלומר את עצמכם – כדי שתוכלו להצליח להתמודד עם האתגרים.

נדע לבקש עזרה

יש הרבה דברים שאפשר לעשות בעצמכם אבל חשוב גם לדעת לבקש עזרה. אולי אתם חושבים: אבל אני לא אוהב לבקש עזרה מאחרים – אני מבין את המחשבות האלה. גם אני, ובכלל הרבה אנשים נוטים לראות בבקשת עזרה כישלון, וקשה לנו לחשוב על הדבר בהיגיון. אבל כשאני כן חושב על זה בצורה הגיונית אני יכול לראות שאני מוקף באנשים שישמחו לעזור לי, ושגם אני אשמח לעזור להם בעת הצורך. לבקש עזרה זו פעולה שמועילה לנו ולסובבים אותנו. כשאנחנו מקבלים עזרה ותמיכה מאחרים אנחנו מרגישים רגועים יותר, וכשאנחנו מרגישים טוב גם נעים יותר לאחרים להיות בחברתנו. לסיכום, היכולת לבקש עזרה היא לא חולשה אלא דווקא חוזק, והיא מאפשרת להפחית את הלחץ והחרדה.

נלמד להשתמש בטכניקות שמפחיתות לחצים וחרדות

ישנן הרבה שיטות שונות שעוזרות לאנשים להתמודד עם לחץ הנובע מדחיית משימות ומטלות. כל אחד מוצא מה שמתאים לו: יוגה, נשימות עמוקות, Mindfulness, פעילות גופנית, טכניקת הרגעת שרירים, ועוד הרבה אפשרויות. ייתכן ומה שמתאים לאדם אחד לא יתאים לאחר, ולכן כדאי לנסות ולראות מה עובד עבורכם. אני אישית מצאתי שטכניקות הרגעה של נשימה ודיבור עצמי-חיובי עוזרות לי להירגע ברגעים קשים של לחץ. חלק מהאנשים אולי ירגישו שהלחץ והחרדה ברמה גבוהה ולכן לא מאפשרות להם לבצע טכניקות שכאלו – ולכן כדאי להיעזר באדם אחר, קרוב משפחה או מטפל מקצועי שיתמוך בכם ויעזור לכם לנהל את הלחצים השונים ולהתמיד בטיפול בבעיה למרות הקשיים.

פשוט לכו על זה

העצה אחרונה שלי היא פשוט לעשות את הדבר שאתם רוצים או צריכים לעשות. תמיד קשה להתחיל אבל ברגע שתתחילו בעשייה ייתכן ותגלו שלא הייתה לכם כל סיבה להילחץ. אני בעצמי מרגיש ככה עכשיו שהגעתי לסיום המאמר. בהתחלה היו לי חששות ודאגתי האם זה ילך לי טוב, אבל עכשיו כשסיימתי את המשימה אני יכול לראות ששרדתי את זה ואפילו עשיתי עבודה די טובה. עכשיו אוכל לגשת למשימה הבאה.